Podle aktuálních dat zájem o hypotéky výrazně stoupá a průměrná výše hypotéky dosáhla rekordních hodnot. Jen od července se zvýšil objem hypoték o jednu třetinu. S tím, jak rostou ceny nemovitostí, je pro mnoho lidí jedinou možností, jak si pořídit vlastní bydlení, vzít si hypotéku. Avšak rozhodnutí pro hypotéku je jedním z nejdůležitějších finančních kroků v životě, a proto je potřeba si pečlivě promyslet několik klíčových faktorů. Ještě než se zamilujete do nového domečku či bytu, pojďte se ujistit, že vás nečeká žádné nemilé překvapení a vaše rozhodnutí bude správné.
1. Náklady na bydlení by neměly překročit 30 % příjmu
Jedním z nejdůležitějších pravidel, které v Moje Finance Zlín doporučujeme dodržet, je nastavení hypotéky tak, aby její splátky spolu s ostatními náklady na bydlení nepřesáhly 30 % vašich měsíčních příjmů. Náklady na energie, voda, internet – to vše se počítá. Tato hranice vám poskytne dostatek prostoru pro nečekané výdaje a udržení finanční stability i v případě, že se vaše situace změní. Nikdo z nás nemá věštěckou kouli a nikdy nevíme, kdy se úrokové sazby třeba opět zvýší. I případě rozdílu 2 % to může udělat několikatisícový rozdíl na splátce. Nechte si rezervu na navýšení.
2. Nepodléhejte tlaku a nevybírejte nemovitost unáhleně
Často se setkáváme s klienty, kteří pod tlakem rychle rostoucích cen nemovitostí cítí, že musí koupit „teď hned“, jinak jim ideální příležitost uteče. Tento pocit však může vést k unáhleným rozhodnutím. Nejenže můžete přeplatit, ale také si nemusíte nemovitost důkladně zkontrolovat. A jakmile se objeví skryté vady, mohou vás čekat nákladné opravy, což bude další zátěž k vašim hypotečním splátkám. Nejste zrovna vyškolený stavař? Pozvěte si nějakého s sebou na prohlídku, nebo oslovte zkušeného realitního makléře. V obou případech vám může pomoci učinit správné rozhodnutí a informovat vás o reálném rozpočtu případných oprav.
3. Uvažujte o své budoucí životní situaci
Hypotéka je závazek na mnoho let, proto je zásadní brát v úvahu nejen vaši současnou situaci, ale i tu budoucí. Pokud například plánujete jít na mateřskou dovolenou, je třeba mít na paměti, že váš příjem se výrazně sníží (většinou po půl roce o 60 %), a přesto budete muset splátky pokrýt. I další změny, jako třeba přechod na částečný úvazek, mohou mít významný vliv na vaši schopnost hypotéku splácet.
4. Konzultace s finančním koučem je klíčem k úspěchu
Před uzavřením hypotéky je vždy dobré obrátit se na odborníka. Finanční kouč vám pomůže probrat všechny aspekty vašeho rozhodnutí, upozorní na možné problémy, které by vás mohly překvapit, a pomůže nastavit hypotéku tak, aby vás nepřivedla do finanční tísně. Koupě nemovitosti není jen o hypotéce, je třeba vzít v potaz i další faktory, jako jsou pojištění, daně a případné investiční plány. Není třeba obavy, když máte vedle sebe ty správné parťáky.